Maži vaikai ir IT naudojimas

Puikiai žinome, kaip vaikus, traukia išmanieji prietaisai – ekranai (TV, kompiuteriai, planšetės ir kt.). O šių dienų kontekste, kada pasaulyje siaučia pandemija ir vaikai yra priversti būti namie, o tėvai dirbti iš namų, tai gali virsti itin didele problema, kuri neliks be pasekmių. Taigi svarbu aptarti šias pasekmes ir žinoti rekomendacijas, kad galėtume padėti savo vaikams.

Dar 2017 – 2018 metai Vilniaus universiteto mokslininkų grupė atliko mokslinį tyrimą „Šiuolaikinės informacinės technologijos ir mažų vaikų sveikata“, kuriuo parodė, kokią žalą 1,5-5 metų vaikams daro per ilgas naudojimasis technologijomis ir šio tyrimo pagrindu pateikė rekomendacijas tėvams.

IT prietaisų naudojimo kiekybė. Ilgesnis mažų vaikų buvimas prie ekranų yra susijęs su įvairiomis fizinės ir psichikos sveikatos problemomis, t. y. trumpesne miego trukme, dažnesniais somatiniais skundais, nesveiko maisto vartojimu, elgesio ir emocijų problemomis, suprastėjusia savireguliacija, atmintimi, sunkumais mokytis, samprotauti, susivaldyti. Minėtiems sunkumai atsirasti svarbi jau 1-2 val. (ir ilgesnė) buvimo prie ekranų trukmė. Atitinkamai rekomenduotinas saugus ekrano laikas 1,5–2 metų amžiaus vaikams yra 30 min., 3-5 metų vaikams – 1 val. per dieną.
IT prietaisų naudojimo kokybė. Leidžiant vaikams naudotis IT svarbus yra turinio aspektas. Šiuo metu egzistuoja daugybė mobiliųjų programėlių, skirtų mažiems vaikams, kurios gali būti ir naudingos, pavyzdžiui, padėti vystyti pažintinius, socialinius ir kalbinius gebėjimus. Vis dėlto rekomenduotina mažinti pramoginių/žaidimų programėlių skaičių, jas keičiant edukacinėmis programėlėmis, tačiau neviršijant rekomenduotinos buvimo prie IT prietaisų trukmės.
Zonų be ekranų turėjimas. Kadangi turintys IT prietaisų savo kambaryje vaikai prie ekranų praleidžia reikšmingai daugiau laiko, nei IT prietaisų savo kambaryje neturintys vaikai, rekomenduojama, kad vaiko miegamojoje zonoje tokių prietaisų nebūtų. Taip pat nerekomenduojama naudoti IT prietaisų vaikų migdymui, bendrai šiais prietaisais nereikėtų naudotis likus valandai iki miego.
TV kaip fono naudojimas. Daugelis esame įpratę įsijunti TV net neplanuodami jo žiūrėti, tarsi dėl fono. Tačiau tai nėra taip nekalta, kaip gali atrodyti. Moksliniai tyrimai rodo, kad tai kenkia mažų vaikų emocinei raidai, mąstymui bei netgi stambiajai motorikai. Todėl rekomenduojama nenaudoti TV kaip fono namie kai šalia yra mažų vaikų.
IT ir valgymo įpročiai. Vaikai, kurie valgo žiūrėdami TV ar naudodamiesi kitais IT, dažniau turi virškinamojo trakto problemų, elgesio bei emocinių sunkumų, taip pat dažniau vartoja nesveiką maistą. Ilgainiui valgymas su ekranais tampa viršsvorio rizikos veiksniu. Nerekomenduojama valgymo metu žiūrėti televizorių ar naudotis kitais išmaniais įrenginiais.
Tėvų naudojimasis IT prietaisais. Tėvams taip pat svarbu stebėti, kiek jie patys naudoja IT prietaisus, vaikams esant šalia. Vaikai modeliuoja tėvų elgesį ir išmoksta įvairių (ne tik pageidautinų elgesio būdų). Be abejo suprantama, kad tie tėvai, kurie šiomis dienomis yra priversti dirbti iš namų, gerokai viršys buvimo prie ekrano laiką, bet kol kas tai neišvengiama. Laimei, visos pandemijos kažkada baigiasi, baigsis ir ši, tuomet vėl bus galima grįžti į sveikesnį gyvenimo ritmą. 
Virtualių pokalbių programų naudojimas, leidžiantis ikimokyklinio amžiaus vaikams bendrauti su artimaisiais per atstumą, nesiejamas su pažintinės raidos rizika.

Suprantama, kad informacinės technologijos pačios savaime nėra blogis, tik reikia išmokti su jomis elgtis. Juk ir skaitant knygas galima vartoti nesveiką maistą, nepakankamai judėti, gadinti akis, tačiau niekas nesako, kad knygos yra kenksmingos. Taigi svarbiausia, ką tėvai turi padaryti, tai įsivesti labai aiškias ir nuoseklias naudojimosi IT prietaisais taisykles. O be tėvų niekas kitas to nepadarys.

Informaciją parengė Tauragės PMMC psichologė Vaida Mačiulienė